image from Dlaczego Bounded Contexty są ważne - wprowadzenie

Dlaczego Bounded Contexty są ważne - wprowadzenie

// wszystkie materiały zostały zebrane w podsumowaniu cyklu.

Bounded Context to koncepcja, na którą mocno stawia nacisk Eric Evans w swojej książce Domain Driven Design. Mówi ona, by aplikacje dzielić na konkteksty - części które są wewnętrznie spójne, a na zewnątrz komunikują się przez określony zbiór metod. Brzmi skomplikowanie, prawda? Wszystko się rozjaśni w dalszej częsci 😉

W czym problem?

Im aplikacja jest większa tym trudniej zbudować jeden wspólny model – rozwiązanie problemu. Zasady biznesowe zaczynają się mieszać i przestajemy rozumieć za co nasz model odpowiada. Rozwijanie aplikacji mocno utrudnia fakt, że dla różnych osób ten sam zwrot może mieć inne znaczenie – użytkownik w zależności od sytuacji może być np. kupującym, klientem, odbiorcą czy administratorem.

Próba implementacji różnych funkcjonalności w jednym modelu kończy się mieszaniem odpowiedzialności, nadmiarem niepotrzebnych informacjami i dużą trudnością wprowadzania zmian. Stąd też takie narzekania na spaghetti code - kod, który starając się spełniać wszystkie funkcje w rzeczywistości żadnej z nich nie spełnia dobrze.

Bounded Context

Konteksty mają za zadanie podzielić skomplikowaną dziedzinę biznesową na kilka mniejszych, dostosowanych do problemu jaki aktualnie rozwiązujemy. Dany kontekst zawiera w sobie własny model odwzorowujący konkretne potrzeby, warunki i procesy biznesowe. Pozostałe konkteksty nie powinny mieć wpływu na działania zachodzące wewnątrz innego kontekstu – mogą jedynie zobaczyć rezultaty tych działań. Zmienianie danych wewnątrz kontekstu nie powinno być możliwe bez nadzoru samego kontektu – może to zburzyć wypracowane zasady i sprawić że dane nie będą poprawne. Takie działania pozwalają zachować spójność, którymi rządzi się dany kontekst.

Patrząc na powyższy przykład mamy 2 konteksty - zamówień (Orders) i dostaw (Delivery). Te konteksty będą rozwiązywały konkretne problemy systemu e-commercowego. Załóżmy że pojawia się potrzeba zmiany w kontekście zamówień - podzielenia struktury klienta (Customer) na dwa osobne modele: klienta biznesowego i klienta prywatnego. W tym przypadku musimy zadbać by zasady komunikacji z kontekstem dostaw wciąż były zachowane. Nasze zmiany nie będą jednak wpływać na model odbiorcy (Recipient), przez co konktest dostaw powinien działać niezależnie od zmian w konktekście zamówień.

Analogia ze światem rzeczywistym

Konteksty można porównać do działów w firmie. Weźmy na przykład dział finansów. Nie będziesz chciał / chciała znać w jaki sposób są wyliczane wszystkie twoje składki ZUS czy NFZ – ważne jest aby twoja pensja wpływała co miesiąc na konto. Równocześnie dostając podwyżkę nie zmienisz samemu informacji o swoich zarobkach – dział finansów poinformowany o podwyżce zmodyfikuje twoje dane by odzwierciedlały aktualne zarobki. W przypadku odwzorowywania w naszym systemie potrzeb konkretnej firmy, działy tej firmy mogą odpowiadać konktekstom, które będziemy implementować (choć nie należy brać tego jako sztywną regułę).

Zalety Bounded Contextów

Wydzielanie konktekstów w naszych aplikacjach pozwala rozwiązywać nasze problemy dokładnie w taki sposób jaki potrzebujemy. Jeśli np. dział A potrzebuje rozwiązywać swoje problemy inaczej niż dział B, to nic nie stoi na przeszkodzie by mieć 2 osobne konkteksty, które realizują te potrzeby w inny sposób. Dzięki rozdziałowi mamy dobrą separację odpowiedzialności i łatwiej jest nam zrozumieć w jaki sposób aplikacja działa. Samo refaktoryzowanie staje się łatwiejsze bo modyfikacje w jednym konktekście nie wpływają na zachowanie innych konktekstów.

Co równie ważne, konteksty ułatwiają porozumiewanie się z biznesem / klientami. Używając słownictwa dostosowanego do danego problemu łatwiej jest nam komunikować nasze rozwiązania - nie musimy tłumaczyć ogólnych zwrotów na te używane przez konkretnych klientów np. “użytkowników” raz na “klientów” a raz na “odbiorców”.

Tworzenie konktekstów jest przede wszystkim bardziej efektywne kosztowo. Już w 2003 roku Martin Fowler pisał, że stworzenie jednego, ogólnego modelu jest prawie niemożliwe - nawet jeśli taki model damy radę zbudować to będzie on prawie niemożliwy do zrozumienia. A już na pewno do utrzymania.


Comments:

dotnetomaniak.pl - Jul 3, 2018

Dlaczego Bounded Contexty są ważne – wprowadzenie | Radek Maziarka

Dziękujemy za dodanie artykułu - Trackback z dotnetomaniak.pl

comments powered by Disqus