image from Dlaczego Bounded Contexty są ważne – język

Dlaczego Bounded Contexty są ważne – język

// wszystkie materiały zostały zebrane w podsumowaniu cyklu.

Mając już bazowe pojęcie, czym są konteksty i jak je zaimplementować warto pochylić się jeszcze nad jedną kwestią - języka używanego w danym kontekście. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwnym pomysłem. Jednak, gdy zaczniemy implementować nasze konteksty, to nagle język może się stać dużą przeszkodą…

W czym problem?

Załóżmy, że nasz system przetrzymuje dane odnośnie klienta kupującego produkty. Są one używane przez dział zamówień i dla nich napisaliśmy osobny kontekst, który gromadzi te dane. Następnie dział dostaw prosi, by dodać nowy moduł, który realizowałby wysyłkę towarów do odbiorców. Realizujemy tę prośbę tworząc listy klientów i produktów, które do nich wysyłamy. I nagle pojawia się problem:

“Czym jest niby ten klient, co go dodałeś do naszego modułu? Po co on ma jakieś dane płatności? W ogóle jak mamy wysłać mu te produkty, skoro kody towarów się nie zgadzają?” Niestety – to właśnie sygnał, że zderzyłeś się z barierą językową.

Ubiquitous Language

Ubiquitous Language to zwrot wprowadzony w książce Domain Driven Design Erica Evansa. Na język polski jest tłumaczony różnie - wspólny językwszechobecny językwszędobylski język. Oznacza nacisk na używanie języka domenowego (problemu, który rozwiązujemy) w pracy z ekspertem domenowym oraz wewnątrz zespołu.

Używanie języka wewnątrz zespołu oznacza nie tylko używanie go w rozmowach, ale także wdrażanie tych nazw i wyrażeń do swojego kodu. Jest to ważne, by nie musieć za każdym razem tłumaczyć ich sobie w głowie. Takie tłumaczenia utrudniają skupienie się na logice biznesowej i dodają dodatkową warstwę złożoności do naszej aplikacji.

Na przykład, w kontekście zamówień mamy klienta, który posiada dane płatności. W naszym systemie nazwaliśmy go jednak jako User i UserData. Czytając później nasz kod będziemy musieli cały czas mieć w tyle głowy, że te 2 obiekty są w rzeczywistości naszym klientem i jego danymi płatności. O ile łatwiej byłoby mieć te informacje trzymane jako Customer I CustomerPaymentInfo?

Takie działania pozwalają lepiej rozumieć potrzeby i na nie reagować.

Bounded Contexty

Jednak samo wykorzystywanie języka domenowego nie wystarcza. Okazuje się bowiem, że osoby np. z różnych działów będą się posługiwały różnym językiem, wskazując na “w teorii” te same rzeczy. Zwroty, wyrażenia, słowa, slogany będą różne, bo różne jest postrzeganie tego, na co te wyrazy wskazują. Osoby te mają inne potrzeby, przez co ich słownictwo jest inne.

To jest równocześnie bardzo silnym wyznacznikiem, że mamy do czynienia z różnymi problemami, a więc musimy tutaj zastosować inne rozwiązanie – konteksty. Bez takiego podziału nasza aplikacja będzie się starała posługiwać się naraz dwoma językami. A to będzie powodowało zamieszanie i zwiększy szansę na pojawienie się błędów.

Wracając do naszego przypadku sklepu internetowego. Pracownicy różnych działów mają inne wymagania i inaczej postrzegają to, co jest dla nich ważne. Przez to używają innego słownictwa:

  • Zamówienia - klient (płatność) i produkty (cena)
  • Dostawy - odbiorca (miejsce odbioru) i towary (gabaryty)

Chcąc te różnice poprawnie odwzorować w aplikacji trzeba się posłużyć tłumaczeniem zwrotów pomiędzy kontekstami. Np. przechodząc z kontekstu zamówień do kontekstu dostaw będziemy musieli przetłumaczyć obiekt Customer na Recipient i dodać odpowiedni adres dostawy – RecipientAddress. Dzięki temu w kontekście dostaw będziemy używali żargonu osób, które odpowiadają za dostarczanie towarów klientowi.

Dwa słowa o podstawach psychologicznych

Ubiquituous Language ma bardzo duże poparcie w psychologii. Jest to dość szeroki temat, który dokładniej opiszę w osobnym poście, jednak sądzę, że warto tutaj o tym przynajmniej wspomnieć.

Język bezpośrednio wpływa na sposób odbierania rzeczywistości, jaką widzimy. Każde słowo ma dla nas konkretną wizualizację i elementy, do których pasuje. Używanie podobnego słownictwa może dla nas nie być problemem, ale dla osób niebędących z naszego kręgu kulturowego, te słowa mogą znaczyć coś kompletnie innego. Można o tym poczytać więcej na Wikipedii pod Relatywizm językowy.

Podsumowanie

Posługiwanie się językiem domenowym sprawia, że łatwiej będzie nam znajdować błędy w naszym zrozumieniu potrzeb biznesowych i w naszym kodzie. Nie będziemy musieli się męczyć z tłumaczeniami zwrotów dwóch różnych kontekstów. Dodatkowo, nie będziemy używali innych zwrotów w aplikacji, a innych z klientem – wszystko będzie spójną logiką biznesową. Już w 2014 mówił o tym Sławek Sobótka w Nie koduj, pisz prozę. Dlatego tak ważne jest używanie w kontekstach języka dostosowanego do rozwiązywanego problemu.

Dodatkowo, mając już odpowiednią płynność w potrzebach biznesowych, łatwiej nam będzie proponować prostsze rozwiązania, dodatkowe funkcjonalności albo inne obejścia problemów. Będziemy widzieć dodatkowe możliwości implementacji logiki biznesowej wewnątrz naszego kodu, odpowiednio rozumiejąc aktualną logikę biznesowa.


Comments:

dotnetomaniak.pl -

Dlaczego Bounded Contexty są ważne – język | Radek Maziarka

Dziękujemy za dodanie artykułu - Trackback z dotnetomaniak.pl

comments powered by Disqus