5 trendów Product Engineeringu2023-08-16Cześć! Poprzednia edycja newslettera Inżynierskich Praktyk Firm Produktowych zawierała bardzo dużo „mięsa”. Żeby nie przytłaczać nadmiarem wiedzy, dziś w ramach odpoczynku przygotowałem nieco lżejszy temat. A więc w dzisiaj mam dla Ciebie: Miłego czytania 😀 Na dobry początek przygotowałem też garść bieżących materiałów, które pozwolą Ci pogłębić swoją branżową wiedzę. Inżynierska prasówkaDo kawy albo w ramach czasu na rozwój. Z tymi artykułami polecam zapoznać się w najbliższych dwóch tygodniach:
5 trendów Product EngineeringuW tym wydaniu porozmawiamy o kilku kluczowych trendach, które obserwuję coraz częściej wokół tematu Product Engineeringu. Jednak zamiast omawiać wieści z za oceanu, skupię się na tematach, na które z naszej, polskiej, perspektywy warto zwracać uwagę. Do każdego trendu dorzucam kilka odnośników do materiałów pogłębiających temat – trudno w ramach jednego newslettera opisać je wyczerpująco. . 1. Platform EngineeringRozpocznijmy od samego dołu ⛏️ Przy pewnej skali zespołowej możemy zauważyć powtarzalność pewnych problemów, zarówno technicznych jak i biznesowych, w obszarach takich jak:
Na ratunek przychodzi zaproponowany w książce Team Topologies koncept Platform Team. Służy do adresowania współdzielonych tematów zespołów produktowych. Klientem takich zespołów platformowych są w tym podejściu zespoły produktowe. Solidne przedstawienie koncepcji znajdziecie w artykule The Rise of Platform Engineering: Czym Platform Team różni się od starego dobrego działu infrastrukturalnego?
Jak oceniam zastosowania Platform Engineering?
Materiały dodatkowe:
2. AI inżynierskie i produktoweAI wszedł szturmem w nasze życie. O narzędziach takich jak ChatGPT, czy Midjourney pisze się już nawet lokalnych gazetach. Z perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu produktów cyfrowych, warto zwrócić uwagę na dwa zagadnienia:
W pierwszym przypadku, temat jest wysoce eksploatowany przez coraz to kolejne pojawiające się na rynku narzędzia. GitHub Copilot, czy Tabnine pomagają szybciej pisać kod i popełniać mniej błędów. Scribe i Mintlify pozwala łatwiej zarządzać dokumentacją. Do ChatGPT z łatwością można znaleźć gotowe prompty które maksymalnie przyśpieszają rozwiązywanie problemów technicznych. Jednocześnie AI na naszych oczach zmienia obszar pracy produktowej. Dużo o tym pisze Leah Tharin na swoim, poświęconym sztucznej inteligencji, kanale Substack - AI-Tea. Również w obszarze Product Managementu powstają gotowe narzędzia oparte o AI. Pozwalają np. przyśpieszyć gromadzenie i przetwarzanie informacji na podstawie spotkań klienckich - Otter czy TLDV. Mamy też gotowe prompty, które upraszczają pracę Product Managera. Jak oceniam zastosowania AI w branży?
Materiały dodatkowe:
3. Koncentracja na rezultatach biznesowychTo jest zmiana, która do nas wchodzi powoli, ale za oceanem dzieje się już na dobre. W ramach zespołów produktowych zaczynamy
Przykład od siebie z firmy opisał w wywiadzie o Opportunity Solution Tree Rafał Makara. Dużo o takich zmianach pisze też Piotr Kacała w swoim zbiorze wiedzy produktowej Product Blocks. Nie jest to temat wyłącznie firm produktowych – to pokazuje Wiktor Zołnowski, CEO software house’u Pragmatic Codes, swoimi materiałami w newsleterze Pragmatic Product Development. W mojej ocenie:
Materiały dodatkowe:
4. DX – Developer ExperienceTemat Developer Experience jest dosyć silnie powiązany z Platform Engineering, ale zdecydowanie nie są to te same pojęcia. W tej domenie chcemy się skupić na podnoszeniu efektywności i jakości pracy developerów. Nicole Forsgren (autorka książki Accelerate), w swojej pracy DevEx: What Actually Drives Productivity, opisuje następujące parametry kluczowe dla DX: Jak można podnieść DX w organizacji? Pomocne mogą być następujące praktyki i narzędzia:
Ciekawym przykładem praktyk Developer Experience w organizacji chwali się, w Tech Podcast, polskie Allegro. Nie oznacza to jednak, że DX sprawdzi się tylko w dużych organizacjach. Arkency, niewielka firma Ruby, dzieli się swoimi doświadczeniami ze stosowania tych praktyk na łamach podcastu DevSession. Software House Vazco opowiada natomiast, na blogu heprotocol.it, jak dba o wydajność swoich programistów. Jak oceniam wzrost popularności Developer Experience?
Materiały dodatkowe:
5. Internet of ThingsTemat „internetu rzeczy" towarzyszy nam już od pewnego czasu, zarówno w na co dzień jak i w pracy zawodowej, nie wydaje się więc żadnym powiewem świeżości. Z drugiej strony coraz częściej widzę próby wdrażania jego nowych zastosowań. Wydaje się, że technologia powoli wchodzi na Plateau of Productivity, po chwilowym upadku zbyt dużych wymagań ze strony firm. Z czego to wynika? W grę wchodzi zarówno aspekt techniczny, jak i produktowy. Od strony technicznej:
Od strony produktowej:
Na polskim rynku powstaje jest coraz więcej firm oferujących, bądź wykorzystujących IoT np. w rolnictwie , logistyce , przemyśle , sprzedaży detalicznej . Z doświadczenia mogę dodać, że w małej firmie, należącej do mojej rodziny, wszystkie sprzęty produkcyjne są aktualnie zarządzane zdalnie. Nie byłoby to możliwe bez wbudowanych komponentów IoT. W branży spożywczej SmartLunch stworzył SmartBox, który pozwala pracownikom na zamawianie obiadów na halach produkcyjnych. Patrząc na wykorzystanie w szerszej skali, Żabka otwiera coraz więcej samoobsługowych sklepów, mocno wykorzystując IoT. Jak w mojej ocenie będzie się rozwijać nowoczesny rynek IoT?
Pożyjemy zobaczymy 😉 Materiały dodatkowe:
A Ty, jakie zmiany obserwujesz ostatnio w product engineeringu? Jak sądzisz, co będzie następnym dużym trendem? Daj znać, odpowiadając na tego emaila! 📧 Prześlij dalejDzięki, że doczytałeś(aś) do końca. 😊 Wszystkie poprzednie wydania newslettera są dostępne tutaj. Jeśli spodobał Ci się mój newsletter, prześlij go proszę osobom, którym też mógłby się spodobać. Z góry dziękuję. A jeśli nie jesteś jeszcze w newsletterze, to zachęcam do zapisania się. Polecam się na przyszłość! "Inżynierskie podejście do produktów cyfrowych." P.S. Co myślisz o tym newsletterze? Odpisz :) |