Jak modularność wpiera testy2022-09-12Cześć ! Choroba uderzyła mnie solidnie, przez co ominąłem 2 konferencje - DevConf i TestWarez. Na tej drugiej udało mi się jednak wystąpić zdalnie z prezentacją “Jak modularyzacja wspiera testy”. Nagranie powinno się za niedługo pojawić w sieci, ale pomyślałem, że z chęcią dowiesz się coś więcej o tym temacie. W teorii powinniśmy korzystać z piramidy / diamentu testowego. W praktyce:
Moja hipoteza to, że taki stan rzeczy jest bardzo często związany z pomieszanymi potrzebami biznesowymi. Podam przykład. W ramach e-commerce mamy bardzo często taki byt jak Produkt. W zasadzie każdy coś chce od tego Produktu. A więc wszystkie wymagania dotyczące Produktu są trzymane i implementowane razem. Tworzy się z tego wszystkiego olbrzymie spaghetti. I to ma ogromny wpływ na testy:
I teraz na białym koniu wjeżdża modularność 😀 Kluczowe jest, zamknąć poszczególne przypadki biznesowe w mniejszych obszarach biznesowych, a następnie przenieść je do określonych modułów technicznych. Czyli nasza ścieżka to:
Ta pierwsza umożliwia nam bardziej niezależnie myśleć o przypadkach biznesowych, ta druga pozwala nam implementować przypadki biznesowe, aby nie wpływały na siebie wzajemnie. Ale w tym przypadku najważniejszy jest wpływ na testy:
A jak to teraz osiągnąć? Nie będzie pewnie dla Ciebie wielkim zdziwieniem, kiedy powiem, że ja wykorzystuję do tego Event Storming 😉 Czyli mapujemy najpierw zrozumienie biznesowe systemu za pomocą Big Picture, a później techniczną warstwę za pomocą Process Level. Dodatkowo wykorzystuję technikę Bounded Context, o której możesz posłuchać więcej w prezentacji “Bounded Context - jak modularyzować systemy w kilku krokach”. PS. 11 paźdzniernika planuję kolejny webinar “Jak zaplanować skuteczną przebudowę systemu legacy”. Tym razem od razu włączę współdzielenie ekranu 😅 Jeśli tylko masz jakieś pytanie w temacie webinaru, to nie wachaj się dłużej tylko odpowiedz na tego maila! 📧 Prześlij dalejDzięki, że doczytałeś(aś) do końca. 😊 Wszystkie poprzednie wydania newslettera są dostępne tutaj. Jeśli spodobał Ci się mój newsletter, prześlij go proszę osobom, którym też mógłby się spodobać. Z góry dziękuję. A jeśli nie jesteś jeszcze w newsletterze, to zachęcam do zapisania się. Polecam się na przyszłość! "Inżynierskie podejście do produktów cyfrowych." P.S. Co myślisz o tym newsletterze? Odpisz :) |