Witaj, nie tylko w 2024, ale też w kolejnym wydaniu Inżynierskiego Newsletteru. 😉
Na samym początku chciałbym Ci życzyć szczęśliwego Nowego Roku. Niech wdrożenia same wrzucają się na produkcję, biznes i klienci byli zawsze zadowoleni. 🥳
Na dobry początek nowego roku przygotowałem dla Ciebie 5 najciekawszych nowości ze świata produktów cyfrowych.
A więc w dzisiaj mam dla Ciebie:
Miłego czytania 😀
Inżynierska prasówka
Why Should You (Or Anyone) Become An Engineering Manager?
Na tak postawione pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Ale można pokazać pozytywne i negatywne aspekty tej roli. I właśnie z tym Charity sobie świetnie radzi. Jeśli chodzi o negatywy, jak celnie zauważa, jest to na pewno jest to wzrost oczekiwań w stosunku do tej roli. Z drugiej strony podkreśla wartość managera jako swego rodzaju zespołowego mnożnika – który potrafi znacznie podnieść wydajność zespołu. Super zestawienie dla osób rozważających ścieżkę managerską.
https://charity.wtf/2023/12/15/why-should-you-or-anyone-become-an-engineering-manager/
Discover ReBAC, the next-generation authorization model compatible
Food for thoughts. Znamy RBAC (Role-based access control), jest też ABAC (Attribute-based access control), a więc można pójść dalej i zdefiniować ReBAC (Relationship-based access control). Thomas opisuje podstawy tego modelu autoryzacji, który wywodzi się jeszcze z 2006 roku. Następnie przechodzi do opisu praktycznego zastosowania we własnej firmie. To rozwiązanie może pomóc Ci uprościć absurdalnie poplątane reguły dostępu do zasobów.
https://medium.com/@tpierrain/discover-rebac-the-next-generation-authorization-model-compatible-with-ddd-0d115cea6f2c
12 Software Architecture Pitfalls and How to Avoid Them
InfoQ rzadko zawodzi i tu też nie było inaczej. Panowie Pierre i Kurt opisują 12 najbardziej typowych błędów popełnianych podczas procesu rozwijania naszej architektury. Najbardziej doceniłem u nich tym razem dwa bardzo istotne punkty. Pierwszy to: „Don’t let reuse goals dictate bad decisions." – powszechny problem by robić wszystko reużywalne od początku. Drugi - „Don’t let functional requirements drive the architecture. Instead, ensure that it is driven by realistic QARs." Często zapominamy, że atrybuty jakościowe są równie ważne jak wymagania funkcjonalne.
https://www.infoq.com/articles/avoid-architecture-pitfalls/
11 Common Mistakes When Creating User Stories
Migrujemy w tematy organizacyjno-zwinne. Jak sprawić by podejście „Jako użytkownik chcę się zalogować, by być zalogowanym" nas tak nie denerwowało? Maarten opisuje najpowszechniejsze błędy i sugeruje, jak je rozwiązać. Z mojej perspektywy, najważniejszy problem to: „Expressing Everything as a User Story". Ile można? 🤔
https://mdalmijn.com/p/11-common-mistakes-when-creating
How to Securely let Frontend Apps to Directly Access AWS services
Rzecz, która dla wielu osób wydaje się absurdalna i niebezpieczna. A z mojej perspektywy jest wzorcem, który coraz częściej będzie się pojawiał w naszych aplikacjach. Głównie dlatego, że infrastruktura jest coraz lepiej konfigurowalna (zarówno przez wzrost możliwości serwisów, jak i narzędzi dookoła). W artykule Yan opisuje, jak sobie poradzić z uwierzytelnieniem po stronie serwisów AWS. Analogiczne podejścia zadziałają też w Azure czy Google.
https://theburningmonk.com/2023/12/direct-access-for-frontend-apps-to-aws-services/
Podsumowanie
A Ciebie, co zainspirowało w zeszłym roku? Jakie trendy odkryłeś? Podziel się w odpowiedzi na maila 😊
I jeszcze raz, wszystkiego najlepszego w 2024! 🎆
📧 Prześlij dalej
Dzięki, że doczytałeś(aś) do końca. 😊
Wszystkie poprzednie wydania newslettera są dostępne tutaj.
Jeśli spodobał Ci się mój newsletter, prześlij go proszę osobom, którym też mógłby się spodobać. Z góry dziękuję.
A jeśli nie jesteś jeszcze w newsletterze, to zachęcam do zapisania się.