Kto zarabia na tworzeniu długu technicznego2023-03-20Cześć! To pierwszy newsletter, który wychodzi zarówno w formie emaila, jak i na stronie. Daj znać jak się czyta i czy nie powstały jakieś błędy.A więc w dzisiaj mam dla Ciebie: Miłego czytania 😀 💸 Kto zarabia na tworzeniu długu technicznego… i go nie spłaca? To pytanie jest tricky. Z dwóch powodów.
Jednak w organizacjach, często możecie spotkać grupy, które na długu technicznym zarabiają nieświadomie, a go nie spłacają:
Każda z tych ról odnosi konkretne zyski z zwiększania się poziomu długu technicznego. Ale jak to, przecież organizacji jest gorzejJedna osoba skomentowała draft:
To jest interesujący komentarz, ponieważ uświadomił mi pewien błąd kognitywny. Problemem jaki tutaj wpadamy jest patrzenie na firmę jako na całość, a nie jako na zbiór jednostek. Owszem, obiektywnie firmie przez to dzieje się gorzej. Ale subiektywnie jednostkom może być nawet coraz lepiej. Poszczególne osoby będą osiągać zyski tak długo jak organizacja żyje. A później się zwolnią i pójdą pracować gdzieś indziej. Niestety, ludzie naturalnie są nakierowani na osiąganie krótkoterminowych zysków. Może nas wcale nie interesować, że w firmie będzie długofalowo źle, kiedy teraz pieniądz wpada. Jak to mówił John Maynard Keynes:
Jak organizacja sama wspiera tworzenie długu technicznego?Nie chcę tutaj wzbudzać atmosfery przerzucania odpowiedzialności. W 99% nie jest tak, że jednostki celowo pracują przeciwko organizacji. Raczej organizacja jest tak zbudowana, że sama wspiera negatywne zachowania. A one ostatecznie tworzą dług techniczny. Zwykle jest to spowodowane przez przez błędny system premii, promocji i inne zachęty:
Można też spojrzeć na samą strukturę organizacji:
Bardzo ciekawy jest artykuł z HBR, który opisuje jak plany bonusowe (incentive plans) powodują zwiększanie się problemów w organizacjach.
Jak zmienić organizację, aby wspierała radzenie sobie z długiemNa pewno nie pomoże tutaj nawoływanie do walki z długiem. Nie zmienisz zachowań ludzkich. Jeśli osiągasz zyski z tego, że wypuszczasz słabe produkty i ich nie naprawiasz to nie będziesz zainteresowany ich poprawą. To co organizacja może zrobić to zmienić system działania, aby brał pod uwagę zarówno wartości krótkoterminowe, jak i długoterminowe.
Na pewno nie jest to proces łatwy, ani przyjemny. Nikt nie lubi tracić bonusów gdy zarabia na przerzucaniu problemów na innych 😅 Część z powyższych porad jest zbliżona do tych, które opisywałem w artykule o prawie Conway’a, bądź prezentacji w tym samym temacie. A jak to wygląda u Ciebie?Spotkałeś(aś) się kiedyś z taką sytuacją? Daj znać w odpowiedzi na tego e-maila z jakimi przykładami masz styczność. Bardzo mnie interesują te tematy i chętnie pogłębię swoją wiedzę na ich temat. 😊 🤝 Gdzie mnie złapać?W najbliższym czasie będę występować na kilku spotkaniach i konferencjach: 📌 KGD.NET - Kraków - 22 marca
📌 rg-dev - Rzeszów - 23 marca
📌 4Developers - Warszawa - 18 kwietnia
Jeśli chcesz posłuchać prelekcji i pogadać ze mną to serdecznie zapraszam 😊 📧 Prześlij dalejDzięki, że doczytałeś(aś) do końca. 😊 Wszystkie poprzednie wydania newslettera są dostępne tutaj. Jeśli spodobał Ci się mój newsletter, prześlij go proszę osobom, którym też mógłby się spodobać. Z góry dziękuję. A jeśli nie jesteś jeszcze w newsletterze, to zachęcam do zapisania się. Polecam się na przyszłość! "Inżynierskie podejście do produktów cyfrowych." P.S. Co myślisz o tym newsletterze? Odpisz :) |