Przeczytaj wersję webową.

Szkolenia letnie + Inżynierska prasówka

2024-04-06

Cześć!

Po miesiącach ciężkiej pracy nad nowościami szkoleniowymi, wkraczam w okres urlopowy. 😅 W związku z tym kontynuacja tematów Tech Lead przechodzi do kolejnego wydania newsletteru, ale poczekaj, bo nadal mam dla Ciebie coś interesującego. Niżej znajdziesz najświeższe wydanie Inżynierskiej Prasówki, ale zanim o tym, chcę się podzielić długo oczekiwanymi wieściami.

W miesiącach letnich planuję uruchomić kolejne edycje moich najbardziej popularnych szkoleń: Tech Lead i Engineering Manager. A czemu mówię o tym w kwietniu? Chcę dać Ci czas na zaklepanie terminu przed (albo pomiędzy) wakacyjnymi planami. 😉

A więc w dzisiaj mam dla Ciebie:

Miłego czytania 😀


Szkolenia letnie

Lato to okres, kiedy w wielu projektach panuje zastój, cisza i stagnacja. A w związku z tym oczywiście nie ma też komu przejrzeć kod, udzielić feedbacku, czy przyklepać decyzji. Dla tych, którym brakuje czasu w sezonie produktywnej pracy, lub chcącym wykorzystać dodatkową okazję do rozwoju, postanowiłem poprowadzić wakacyjne edycje najbardziej oczekiwanych szkoleń.

Engineering Manager

Engineering Manager to nowa rola techniczna, która zaczyna być coraz bardziej popularna z firmach produktowych. Liderzy biorą odpowiedzialność za prowadzenie zespołów, optymalizację dostarczania, osiąganie celów organizacyjnych. Są kluczowym elementem w stabilnym dostarczaniu wartości dla biznesu i klientów.

Szkolenie “Engineering Manager” pomoże Ci stać się takim liderem. Zdobędziesz wiedzę, którą w sukcesem wykorzystasz podczas prowadzenia swoich zespołów. Przekrój technik i praktyk pozwolą Ci rozwiązać codzienne problemy pracy zespołowej i organizacyjnej.

Tech Lead

Dziś jako lider techniczny potrzebujesz znacznie szerszych umiejętności niż dawniej.

Kiedyś wszystko skupiało się na wiedzy technicznej. Jednak teraz to tylko czubek góry lodowej. Potrzebujesz również współpracować z biznesem, definiować i oceniać rozwiązania, planować pracę, dowodzić zespołem. Bardzo szeroki zakres umiejętności.

Szkolenie “Tech Lead” pomoże Ci zdobyć te umiejętności. Poznasz techniki, które pomogą Ci w codziennej pracy na każdym szczeblu działania. Kompleksowe szkolenie da Ci umiejętności potrzebne do pokonania każdego wyzwania, które stanie na Twojej drodze.

Dlaczego warto?

  • Mała grupa - max 8 osób.
  • Dużo praktyki i zadań.
  • Sprawdzone i rekomendowane zagadnienia.
  • Masa materiałów dodatkowych.

Co mówią uczestnicy?

Już po pierwszym [dniu] byłam w stanie wprowadzić zmiany do zespołu, poprzez proste planowanie rozwiązań. Ze szkolenia nie tylko nauczyłam się jak podchodzić do pracy tech leada, ale też jak prowadzić warsztaty online i jakich technik używać, aby zaangażować wszystkich uczestników!
Aleksandra, Delivery Technical Lead

Świetne uporządkowanie wiedzy z całego spektrum tematów wokół Engineering Managementu (…)! Zdecydowanie polecam szkolenie z Radkiem, zarówno dla osób wchodzących w ten świat, jak już nieco doświadczonych.
Łukasz, Engineering Manager

Mogę napisać, że organizacyjnie TOP. Radek miał wszystko bardzo dobrze zaplanowane. Dziedzina, którą wybrał początkowo wydawała się od czapy, ale była doskonała do uwolnienia kreatywności.
Michał, Software Engineer

Twoja kolej – wybierz datę

Przekonałem? 😉 Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do wakacyjnej przygody z warsztatem inżyniera, koniecznie daj mi o tym znać. Jak pewnie widzisz, szkolenia nie mają jeszcze wyznaczonych dat – to od Ciebie i Twojej dostępności zależy to, kiedy się spotkamy. Dlatego jeśli rozważasz (nawet wstępnie) uczestnictwo w jednym, lub obu programach, daj mi proszę znać o swojej dostępności, wypełniając poniższe ankiety:

Engineering Manager

Tech Lead


Inżynierska prasówka

Rozpoczynamy od atrybutów jakościowych. Kończymy na legacy i refaktoryzacji. A przechodzimy przez Cagana, architekturę i AI. Same inżynierskie dobro ❤️

  1. Ultimate Guide to Quality Requirements for Software Architects
    Każdy potrafi rozmawiać o nowych funkcjach w produkcie. O wiele trudniej rozmawia się o atrybutach jakościowych. Patrick robi kapitalną robotę pokazując krok po kroku jak definiować te wskaźniki wraz z interesariuszami. Podoba mi się podejście oparte na scenariuszach – zdecydowanie łatwiej rozpoczynać od przypadków i generalizować, niż na odwrót.
    https://www.workingsoftware.dev/the-ultimate-guide-to-write-non-functional-requirements/

  2. Engineering teams need to be ‘INSPIRED’
    Krótki, ale treściwy artykuł od Dalii. Opowiada w jaki sposób przekształcać zespół skupiony na produkcji kodu, do takiego, który faktycznie realizuje potrzeby biznesowe. Całość oparta o przykłady z książki „Inspired” Martiego Cagana. Jeśli walczysz z feature factory w swojej organizacji, to ta lektura na pewno wspomoże Cię na froncie.
    https://daliahavens.substack.com/p/engineering-teams-need-to-be-inspired

  3. Large-Scale Architecture - Explore DDD 2024
    Na konferencję Explore DDD w USA pewnie nie miałeś/aś okazji się wybrać. Na szczęście dzięki YouTube wszyscy mamy możliwość obejrzenia najciekawszych prezentacji. A taką na pewno poprowadził Randi. Opowiada w niej, jakie wzorce są wartościowe przy zarządzaniu architekturą dużego produktu. Świetne przejście od technik infrastrukturalnych, przez programistyczne, po związane z CI/CD.
    https://www.youtube.com/watch?v=rO00-4gH3SI

  4. Securing generative AI: data, compliance, and privacy considerations
    Bezpieczeństwo AI to stosunkowo świeża dziedzina, nie ma więc jeszcze zbyt wielu zdefiniowanych praktyk. Na szczęście z upływem czasu pojawiają się pierwsze rekomendacje. Jeśli od jakiegoś czasu już takich poszukiwałeś, zajrzyj do zbioru zamieszczonego niedawno na blogu AWS. Proponują podejście oparte o podział rozwiązań na dwie kategorie: wstępnie wygenerowane (obszary 1 i 2) oraz samodzielnie budowane (obszary 3–5). Poza ogólnym podejściem bezpieczeństwa każdy z obszarów również ma własne, unikalne wymagania.
    https://aws.amazon.com/blogs/security/securing-generative-ai-data-compliance-and-privacy-considerations/

  5. Legacy i frameworki jednego developera z Andrzejem Krzywdą
    Mówi się, że system legacy to ten, który znajduje się na produkcji. A kto lepiej opowie o walce z legacy i refaktoringu niż Andrzej Krzywda – trendsetter DDD w świecie Ruby? Patoarchitekci rozpoczynają rozmowę od Ruby i Ruby on Rails, ale płynnie przechodzą w ogólne problemy i podejścia refaktoryzacji. Dużo wyciągnie z tego każdy świadomy developer.
    https://patoarchitekci.io/109/


📧 Prześlij dalej

Dzięki, że doczytałeś(aś) do końca. 😊

Wszystkie poprzednie wydania newslettera są dostępne tutaj.

Jeśli spodobał Ci się mój newsletter, prześlij go proszę osobom, którym też mógłby się spodobać. Z góry dziękuję.

A jeśli nie jesteś jeszcze w newsletterze, to zachęcam do zapisania się.

Polecam się na przyszłość!
Radek Maziarka

Radek Maziarka
"Inżynierskie podejście do produktów cyfrowych."

P.S. Co myślisz o tym newsletterze? Odpisz :)