image from ASP.NET Web Api i identyczne nazwy kontrolerów

ASP.NET Web Api i identyczne nazwy kontrolerów

Rozwijając nową funkcjonalność w projekcie dodałem w osobnym module nowy kontroler, który miał identyczną nazwę jak już istniejący. Przy uruchomieniu aplikacji pojawił się komunikat że nie znaleziono kontrolera dla przesłanego adresu. Zacząłem więc debugować ścieżki, parametry i sprawdzać masę innych rozwiązań. Po dłuższym czasie, przeklikując po stronach aplikacji, zauważyłem że pierwszy kontroler również przestał działać.

To dało mi do myślenia i już po chwili znalazłem odpowiedź: WebApi nie wczyta nam dwóch kontrolerów o tej samej nazwie. Co gorsza, zamiast wyrzucić wyjątek, po prostu nie wczyta żadnego z kontrolerów. Nie jestem oczywiście pierwszą osobą z takim problemem: developerzy Umbraco natknęli się już na niego i przesłali przykład kodu który może nam go rozwiązać. Również na MSDN jest podane rozwiązanie tego problemu. Niestety każde z nich zakłada dodanie dodatkowej logiki z namespace’ami, której ja chciałem uniknąć. Postanowiłem więc postanowiłem wejść trochę głębiej w temat.

Ściągnąłem źródła WebApi, podpiąłem je do projektu i wszedłem w debugger. W DefaultHttpControllerSelector (domyślna klasa odpowiedzialna za wyszukiwanie kontrolerów) w metodzie InitializeControllerInfoCache widzimy jak duplikowane kontrolery są usuwane z listy załadowanych kontrolerów. To daje odpowiedź dlaczego nie pojawiły się żadne szczegółowe błędy - zduplikowanych kontrolerów nie ma w pamięci i ich ścieżki nie są znajdywane przez mechanizm wyszukiwania. Samo zakomentowanie usuwania kontrolerów nic nie zmienia ponieważ pierwszy znaleziony kontroler zostaje nadpisany przez drugi - kluczem słownika trzymającego dane kontrolerów jest nazwa kontrolerów, identyczna dla duplikatów.

Jakakolwiek zmiana na tej klasie byłaby dramatycznie trudna i kosztowna, dlatego postanowiłem po prostu zmienić nazwę kontrolera na inną. Samo dojście do tej wiedzy kosztowało mnie dużo czasu ale w mojej ocenie było warto bo fajnie czasem wejść w bebechy i zobaczyć jak to wszystko działa pod spodem ;)


Comments:

dotnetomaniak.pl - Feb 4, 2016

ASP.NET Web Api i identyczne nazwy kontrolerów – RadBlog

Dziękujemy za dodanie artykułu - Trackback z dotnetomaniak.pl

comments powered by Disqus