image from Microsoft Ignite - 3 nowe możliwości Azure Functions

Microsoft Ignite - 3 nowe możliwości Azure Functions

Trwa właśnie kolejna edycja konferencji Microsoft Ignite - wydarzenia na którym Microsoft ogłasza nowe możliwości techniczne swojego ekosystemu. Zbiór nowości i tematów jest ogromny, ale mnie najbardziej interesuje trend Serverless, więc na nim się skupiłem. Poniżej opisałem 3 najciekawsze wg. mnie funkcje, jakie do tej pory zostały ogłoszone podczas obecnej edycji MS Ignite.

Azure Cosmos DB

Do Azure Functions zostały dodane bindingi z usługi Azure Cosmos DB (wcześniej znane jako Azure DocumentDB). Oznacza to, że możemy podpiąć się bezpośrednio pod daną tabelę / graf / dokument i uruchamiać funkcję kiedy te zbiory zostaną zmienione.

Umożliwia to tworzenie procesów biznesowych połączonych bezpośrednio do źródła danych, bez narzutu związanego z rzucaniem i obsługą eventów z Event Grida / kolejki.

Tutaj mamy opis jak podpiąć Azure Cosmos DB do Azure Functions.

Microsoft Graph

Twór jeszcze niedawno dla mnie nieznany - MS Graph umożliwia podpięcie się do całego obszaru usług Microsoftu (Outlook / OneDrive / Calendar i inne). Zyskujemy ogromny zbiór API, który umożliwia nam na pobieranie / modyfikację danych a także interakcje z daną usługą (tworzenie spotkań w kalendarzu, zarządzanie użytownikami w kontaktach itd).

Dzięki połączeniu Azure Functions i Microsoft Graph mamy możliwość czytać i zmieniać dane w plikach Excela, plikach na OneDrive, wysyłać emaile z Outlooka, a także podpinać się pod webhooki zdefiniowane bezpośrednio w MS Graph. Więcej przeczytacie tutaj.

Cross Platform

Do tej pory nie było wsparcia dla Azure Functions dla Linuxa i Maca, przez co jedyną opcją na profesjonalny development był Windows. To się właśnie zmieniło, przez pojawienie się wersji Azure Functions 2.0.

Możemy pisać i debugować nasze funkcje używając do tego Azure Function Core Tools i Visual Studio Code (oczywiście zwykłe Visual Studio też działa). Można pisać w C#, F#, JavaScript, Java, więc zbiór całkiem niezły jak na początek.

Ta wersja Azure Functions nie jest jeszcze w pełni produkcyjna (known issues), więc nie polecam przesiadania się w pełni na inne platformy niż Windows, ale najprawdopodobniej w ciągu kilku tygodni / miesięcy bedzie na tyle stabilna że osoby spoza świata Microsoftu będą mogły bez przeszkód na nią przejść.

Donna Malayeri, odpowiedzialna za Azure Functions w Microsofcie, opisała jak rozpocząć zabawę z nowym Azure Functions na MSDN.

 

A wam co się spodobało na MS Ignite? Dajcie znać w komentarzach :)


Comments:

dotnetomaniak.pl - Sep 2, 2017

Microsoft Ignite – 3 nowe możliwości Azure Functions | RadBlog

Dziękujemy za dodanie artykułu - Trackback z dotnetomaniak.pl

comments powered by Disqus