image from Mikroserwisy - technologicznie piekło

Mikroserwisy - technologicznie piekło

W ramach konferecji Kariera IT  wystąpiłem z prezentacją “Mikroserwisy - technologiczne piekło”. Prezentacja dostępna jest na OneDrive.

“Główny wniosek z prezentacji @RadekMaziarka to nie pokazanie ryzyk związanych z mikroserwisami, ale uświadomienie sobie, że deweloperzy tak bardzo kochają rozwiązywanie problemów technicznych, iż często sami niepotrzebnie je tworzą - kosztem potrzeb biznesowych.” - Mariusz Bąk

Nagranie z prezentacji:

Opis prezentacji:

“Mikroserwisy są przez wielu programistów postrzegane jako panaceum na wszystkie bolączki związane z skomplikowanym monolitem. Podzielenie aplikacji na osobne serwisy ma pozwolić na lepsze zrozumienie domeny biznesowej, rozgraniczenie zależności i częstsze niezależne deploymenty.

Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że mikroserwisy zamiast niwelować złożoność tylko ją mnożą. W rezultacie zamiast rozwiązywać problemy biznesowe to skupiamy się na rozwiązywaniu problemów technicznych. Po wdrożeniu mikroserwisów aplikacja zaczyna się komplikować i ostatecznie jesteśmy w gorszej sytuacji, niż byliśmy.

W mojej prezentacji chciałbym pokazać jak techniczne postrzeganie mikroserwisów potrafi utrudnić lub nawet uniemożliwić wdrożenie tego wzorca. A przede wszystkim, dlaczego dobre zrozumienie potrzeb biznesowych jest jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej.”

Artykuły:

Nagrania:

Książki:

comments powered by Disqus