image from Narzędzia pracy konsultanta – podsumowanie

Narzędzia pracy konsultanta – podsumowanie

Zainspirowany odcinkiem podcastu Patoarchitektów o narzędziach dla architektów, postanowiłem się podzielić z wami kilkoma narzędziami i technikami pracy, których używam w swojej codziennej pracy. Służą one wizualizowaniu potrzeb, osiąganiu konsensusu, decydowaniu na czym się mamy skupić. Sięgając po nie, chcemy ominąć nadmiar niepotrzebnych informacji i wziąć pod uwagę tylko to, co jest dla nas istotne.

Narzędzia, które opiszę skupiają się na różnych aspektach pracy – definicji celu, wizualizacji otoczenia biznesowego, opisie procesów w naszych organizacjach i inymi. W naszej pracy spotykamy się z różnymi sytuacjami, warto więc posiadać szeroki zakres technik by móc je wykorzystywać gdy mamy daną potrzebę.

Może was to zdziwić, ale nie rozpocznę od Event Stormingu 😉, choć oczywiście też znalazł się w moim zestawieniu. Lista technik, o których opowiem jest następująca:

  1. Impact Mapping
  2. Business Model Canvas
  3. Event Storming
  4. Macierze
  5. Value-Stream Mapping
  6. Example Mapping
  7. Wardley Map
  8. Diagram zapasów i przepływów

Zanim przejdziesz do poszczególnych technik i narzędzi, przeczytaj, dlaczego stosowanie takich narzędzi jest warte uwagi.

Wizualizacja

Każda z metod, o których przeczytacie poniżej jest oparta na wizualizacji. I to jest klucz do sukcesu. Wizualizacja jest ważna, aby osiągnąć wartościowe rozwiązanie w skończonym czasie. Inaczej trudno jest zauważyć, co jest dla nas ważne. Jesteśmy wzrokowcami i bez wykorzystywania tego zmysłu osiąganie rezultatu trwa o wiele dłużej.

To jest szczególnie ważne, gdy pracujemy w grupie. Mając pewne rozwiązanie w głowie, bardzo często okazuje się, że każdy to rozwiązanie wyobraża sobie nieco inaczej. Dopiero wizualizując je wspólnie jesteśmy w stanie zauważyć nasze różnice. Możemy jednoznacznie podjąć decyzję, w którą stronę idziemy. Bez tego, w późniejszych etapach, wychodzą braki i różnice w zrozumieniu, które mogły być odpowiednio wcześniej zaadresowane.

Nieco szerzej opisałem ten temat w poście o zaletach Event Stormingu.

comments powered by Disqus